Αρχική > Ημερολόγιο Εκθέσεων


Σεπτέμβριος

11 September 2009

ΕΚΘΕΣΗ ΠΟΛΙΤΙΚΟ - ΠΡΟΣΩΠΙΚΟ

Διάρκεια Έκθεσης: 11 Σεπτεμβρίου – 23 Οκτωβρίου
Χώρος: Αποθήκη Β1, Λιμάνι Θεσσαλονίκης

Περισσότερα...






02 September 2009

1000+1 Πράξ(ε)ις

Διάρκεια έκθεσης:
2 Σεπτεμβρίου - 15 Οκτωβρίου (Γαλλικό Ινστιτούτο)
2 Σεπτεμβρίου - 9 Οκτωβριου (Ινστιτούτο Γκαίτε)

Περισσότερα...






Ιούλιος

15 July 2009

FACE TO FACES / FACE Á FACES - Μερος 2ο

Χώρος: Μουσείο Φωτογραφίας Θεσσαλονίκης
Εγκαίνια: Τετάρτη 15 Ιουλίου, 20:00, Μουσείο Φωτογραφίας Θεσσαλονίκης

Περισσότερα...






07 July 2009

ΑΝΟΙΧΤΕΣ ΞΕΝΑΓΗΣΕΙΣ ΣΤΟ ΚΟΙΝΟ

ΤΡΙΤΗ 7,14,21,28 ΙΟΥΛΙΟΥ 2009
18.00 μ.μ.
ΑΠΟΘΗΚΗ 13 & ΚΤΙΡΙΟ ΠΑΛΙΩΝ ΨΥΓΕΙΩΝ / ΛΙΜΑΝΙ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ
Χώρος συνάντησης: Κτίριο Παλαιών Ψυγείων

ΠΕΜΠΤΗ 9,16,23,30 ΙΟΥΛΙΟΥ 2009
18.00 μ.μ.
ΑΠΟΘΗΚΗ Β1, ΑΠΟΘΗΚΗ Γ & ΑΝΤΛΙΟΣΤΑΣΙΟ
Χώρος συνάντησης: Αποθήκη Β






Ιούνιος

05 June 2009

2Η ΜΠΙΕΝΑΛΕ ΣΥΓΧΡΟΝΗΣ ΤΕΧΝΗΣ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ - ΠΡΑΞΙΣ: ΤΕΧΝΗ ΣΕ ΑΒΕΒΑΙΟΥΣ ΚΑΙΡΟΥΣ - ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ

ΠΡΟΣΕΧΕΙΣ ΕΚΘΕΣΕΙΣ

15-21.06
ΔΙΕΘΝΕΣ WORKSHOP ΝΕΩΝ ΚΑΛΛΙΤΕΧΝΩΝ (Περισσότερα...)

18.06-12.09
ΠΑΝΟΡΑΜΑ ΕΛΛΗΝΙΚΗΣ ΧΑΡΑΚΤΙΚΗΣ
Χώρος: Κέντρο Πολιτισμού Δήμου Θεσσαλονίκης (Περισσότερα...)

18.06-30.08
“TECHNO RITUALS” By ELECTROS (Babis Vekris)
Χώρος: Αποθήκη Β1, Λιμάνι Θεσσαλονίκης (Περισσότερα...)


ΣΥΝΕΧΙΖΟΝΤΑΙ

ΚΕΝΤΡΙΚΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ (Περισσότερα...)
24.05-27.09

Εκθέσεις σε διάφορους χώρους στην πόλη (Περισσότερα...)


ΠΑΡΑΛΛΗΛΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ

e-MobiLArt
έκθεση του European Mobile Lab for Interactive Media Artists
έως 10.06
Χώρος: Αποθήκη Β1, Λιμάνι Θεσσαλονίκης

Face to Faces (Face à Faces) μέρος  1ο
Χώρος: Γαλλικό Ινστιτούτο Θεσσαλονίκης
έως 15.07

Paint-Id/ Σύγχρονη Ζωγραφική στην Ελλάδα

Ευγενία Αποστόλου Works 1984-2009
Χώρος: Μακεδονικό Μουσείο Σύγχρονης Τέχνης
έως 31.07

Αποκάλυψη/ Υπογραμμίζοντας τη Μνήμη / Μία θεώρηση της σύγχρονης Σερβικής τέχνης
Χώρος: Μουσείο Βυζαντινού Πολιτισμού
έως 31.07

(Περισσότερα...)






Μάϊος

30 May 2009

ΠΑΡΑΛΛΗΛΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΦΕΣΤΙΒΑΛ ΠΕΡΦΟΡΜΑΝΣ / 24-30 ΜΑΙΟΥ

Clemente Padin
Air

12.00, 1 hour
Πλατεία Αριστοτέλους

Valentine Verhaeghe
Kunos

14.00, 20’
Στάση ΟΑΣΘ Μητρόπολη, Λεωφορείο
     
Eric Andersen
OPUS 589

20.30, 20’
Ωδείο Ρωμαϊκής Αγοράς (Πλατεία Αριστοτέλους & οδός Φιλίππου)

Αφιέρωμα στον Γρηγόρη Σεμιτέκολο  
30 Μαΐου
21.30
Ωδείο Ρωμαϊκής Αγοράς (Πλατεία Αριστοτέλους & οδός Φιλίππου)






29 May 2009

ΠΑΡΑΛΛΗΛΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΦΕΣΤΙΒΑΛ ΠΕΡΦΟΡΜΑΝΣ / 24-30 ΜΑΙΟΥ

Boris Nieslony
Nature study: breathing - issue Thessaloniki

12.00, 2 ώρες
Είσοδος ΔΕΘ (Εγνατία 154)

Matei Bejenaru
ISO

17.00, 15’-20’
Αποθήκη Γ, Λιμάνι

Δανάη Παππά
The Dying Small

20.00, 15’
Κτήριο Παλαιών Ψυγείων

¶ρης Προδρομίδης
Concerto

21.00, 40’
Μύλος (A. Γεωργίου 56)

Joachim Montessuis
Cosmogon

22.30
Bar SPITIMOU.innercitygroove (Λέοντος Σοφού 26)






28 May 2009

ΠΑΡΑΛΛΗΛΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΦΕΣΤΙΒΑΛ ΠΕΡΦΟΡΜΑΝΣ / 24-30 ΜΑΙΟΥ

Forum Καλλιτεχνών
11.00 - 13.00

Αμφιθέατρο Αποθήκης 1, Λιμάνι

Αγγελική Αυγητίδου
Απαγγελία

12.00, 2’-3’
Αμφιθέατρο Αποθήκης 1, Λιμάνι

Beatriz Albuquerque
Work for Free

13.30, 4 ώρες
Κινηματογράφος Ολύμπιον (Φουαγιέ - Εξωτερικός χώρος)

Sylvette Babin
Breath

17.00, 45’ - 1 ώρα
Πλατεία Ναυαρίνου

Πάνος Τσαγκάρης
The Mystic Death of the Kiss

19.00, 30’
Αποθήκη Γ, Λιμάνι

Αφιέρωμα στη Μαρία Καραβέλα  
20.30
Αίθουσα σεμιναρίων, Αποθήκη Γ, Λιμάνι






27 May 2009

ΠΑΡΑΛΛΗΛΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΦΕΣΤΙΒΑΛ ΠΕΡΦΟΡΜΑΝΣ / 24-30 ΜΑΙΟΥ

Master classes
Λήδα Παπακωσταντίνου
, 12.00-15.00
Αίθουσα συνεντεύξεων Τύπου Μονής Λαζαριστών  (Κολοκοτρώνη 21) 

Μαίρη Ζυγούρη
Gaze

15.00, 20’
Σταθμός ΟΣΕ

Monika Günther - Ruedi Schill
Talking Hands

17.00, 30’
Αποθήκη Γ, Λιμάνι

Ευαγγελία Μπασδέκη
I Trust You

18.00, 2 ώρες
Bar Partizan (Βαλαωρίτου 29)

Αφιέρωμα στους Θανάση Χονδρό & Αλεξάνδρα Κατσιάνη
21.00
Bar - Εστιατόριο .Es (Φράγκων 2-4)






26 May 2009

ΠΑΡΑΛΛΗΛΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ - ΦΕΣΤΙΒΑΛ ΠΕΡΦΟΡΜΑΝΣ / 24-30 ΜΑΙΟΥ


Masterclasses:
- Boris Nieslony 12.00-13.30
- Seiji Shimoda 14.00-15.30
Αίθουσα Συνεντεύξεων Τύπου Μονής Λαζαριστών (Κολοκοτρώνη 21)

Michel Collet
SOUNDKG

13.00, 20’
Καφέ "Γαζία", Καρόλου Ντηλ & Γεωργίου Σταύρου.

Chengyao He
The Kiss

14.00, 30’
Παπαμαρίκου 1-3, Πλατεία ¶θωνος

Guillermo Gómez Peña
5 Psycho-magic Actions Against Violence

20.00, 45’
Studio Vis Motrix (Αγνώστου Στρατιώτου 20)






24 May 2009

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΕΚΔΗΛΩΣΕΩΝ / ΚΥΡΙΑΚΗ 24 ΜΑΙΟΥ 2009

Preview σε όλους τους χώρους της Μπιεναλε
Venues

01 ΑΠΟΘΗΚΗ Β1, ΛΙΜΑΝΙ
02 ΑΠΟΘΗΚΗ Γ, ΛΙΜΑΝΙ
03 ΑΠΟΘΗΚΗ 13, ΛΙΜΑΝΙ, ΛΙΜΑΝΙ
04 ΚΤΙΡΙΟ ΠΑΛΑΙΩΝ ΨΥΓΕΙΩΝ, ΛΙΜΑΝΙ
05 ΑΝΤΛΙΟΣΤΑΣΙΟ, ΛΙΜΑΝΙ
06 ΥΠΑΙΘΡΙΟΙ ΧΩΡΟΙ, ΛΙΜΑΝΙ
08 ΠΛΑΤΕΙΑ ΕΛΕΥΘΕΡΙΑΣ
09 ΜΠΕΖΕΣΤΕΝΙ
10 ΠΑΖΑΡ XAMAM
11 ΜΠΕΗ XAMAM
12 ΒΙΒΛΙΟΠΩΛΕΙΟ ΜΟΡΦΩΤΙΚΟΥ ΙΔΡΥΜΑΤΟΣ ΕΘΝΙΚΗΣ ΤΡΑΠΕΖΗΣ Τσιµισκή
13 ΜΟΥΣΕΙΟ ΒΥΖΑΝΤΙΝΟΥ ΠΟΛΙΤΙΣΜΟΥ
14 ΑΡΧΑΙΟΛΟΓΙΚΟ ΜΟΥΣΕΙΟ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ
17 ΓΑΛΛΙΚΟ ΙΝΣΤΙΤΟΥΤΟ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ
18 ΚΕΝΤΡΟ ΠΟΛΙΤΙΣΜΟΥ ∆ΗMΟΥ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ
19 AΓΙΟΡΕΙΤΙΚΗ ΕΣΤΙΑ


12.00 
Performance

David Adamo 
My own Private Marathon
Διαδρομή στους κεντρικούς χώρους της Μπιενάλε

12.00 
Performance

Jens Haaning
Albanian Pigeons
Χώρος: 22 ΠΛΑΤΕΙΑ ΔΙΚΑΣΤΗΡΙΩΝ 

13:30
Εγκαίνια εκθέσεων

“Paint-id. Σύγχρονη Ζωγραφική στην Ελλάδα”
“Ευγενία Αποστόλου. Works 1984-2009”
Venue: 16 ΜΑΚΕΔΟΝΙΚΟ ΜΟΥΣΕΙΟ ΣΥΓΧΡΟΝΗΣ ΤΕΧΝΗΣ

14:00
Performance

Δημοσθένης Αγραφιώτης
Reciprocity? 
14.00, 20’-25’
Venue: 10 ΠΑΖΑΑΡ ΧΑΜΑΜ

16:00
Performance

Seiji Shimoda 
Venue: 11 ΜΠΕΗ ΧΑΜΑΜ (ΛΟΥΤΡΑ ΠΑΡΑΔΕΙΣΟΣ)

18:00
Performance

Lilibeth Cuenca
How to Break the Great Chinese Wall / The Chinese wall
Venue: 02 ΑΠΟΘΗΚΗ Γ, ΛΙΜΑΝΙ

18:30
Το καράβι Celeste boat θα περιμένει τους ακροατές του!
Venue: 01 ΑΠΟΘΗΚΗ Γ, ΛΙΜΑΝΙ

19:00
ΕΓΚΑΙΝΙΑ: 2Η ΜΠΙΕΝΑΛΕ ΣΥΓΧΡΟΝΗΣ ΤΕΧΝΗΣ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ 
Venue: 02 ΑΠΟΘΗΚΗ Γ, ΛΙΜΑΝΙ

19.30
Performance
Ομάδα Σφήνα
Venue: 02 ΑΠΟΘΗΚΗ Γ, ΛΙΜΑΝΙ

20:00
Performance

Mad for Real
Dou-pi-gai: Struglle Criticise Reform
Venue: 02 ΑΠΟΘΗΚΗ Γ, ΛΙΜΑΝΙ

20:45
Performance

Lilibeth Cuenca
Venue: 02 ΑΠΟΘΗΚΗ Γ, ΛΙΜΑΝΙ

21:30
ΜΠΙΕΝΑΛΕ PARTY
Venue: 02 ΑΠΟΘΗΚΗ Γ, ΛΙΜΑΝΙ







Χορηγοί - Χορηγοί Επικοινωνίας


 
 
powered by Lizzard Active Media