May

30 May 2009

PARALLEL PROGRAMME FESTIVAL PERFORMANCE / MAY 24-30

Clemente Padin
Air

12.00, 1 hour
Aristotelous Square

Valentine Verhaeghe
Kunos

14.00, 20’
Bus stop Mitropoli, Bus

Eric Andersen
OPUS 589

20.30, 20’
Roman Forum’s Odeon (Aristotleous Square & Filipou str.)

Grigoris Semitekolo Tribute
21.30
Roman forum’s Odeon






29 May 2009

PARALLEL PROGRAMME FESTIVAL PERFORMANCE / MAY 24-30

Boris Nieslony
Nature study: breathing - issue Thessaloniki

12.00, 2 hours
TIF Entrance (154 Egnatia str.)

Matei Bejenaru
ISO

17.00, 15’-20’
Warehouse C, Port area

Danai Pappa
The Dying Small

20.00, 15’
Old Ice - Chambers Building, Port area

Aris Prodromidis
Concerto

21.00, 40’
Mylos (56, A. Georgiou str.)

Joachim Montessuis
Cosmogon

22.30
Bar SPITIMOU.innercitygroove (26, Leontos Sofou str.)






28 May 2009

PARALLEL PROGRAMME FESTIVAL PERFORMANCE / MAY 24-30

Artists’ Forum
11.00 - 13.00
Amphitheater Warehouse 1, Port area

Angeliki Avgitidou
Recitation

12.00, 2’-3’
Amphitheater Warehouse 1, Port area

Beatriz Albuquerque
Work for Free

13.30, 4 hours
Olympion Cinema (Aristotelous square & Tsimiski str. / Main Entrance - Outdoor Area)

Sylvette Babin
Breath

17.00, 45’ - 1 hour
Navarinou Square

Panos Tsagaris
The Mystic Death of the Kiss

19.00, 30’
Warehouse C, Port area

Maria Karavela Tribute
20.30
Warehouse C, seminar room, Port area






27 May 2009

PARALLEL PROGRAMME FESTIVAL PERFORMANCE / MAY 24-30

Master classes
Leda Papaconstantinou
, 12.00 - 15.00
Press conference room Moni Lazariston (21 Kolokotroni str.)

Mary Zygouri
Gaze

15.00, 20’
Thessaloniki railway station

Monika Günther - Ruedi Schill
Talking Hands

17.00, 30’
Warehouse C, Port area

Evangelia Basdekis
I Trust You

18.00, 2 hours
Bar Partizan (29 Valaoritou str.)

Tribute to Thanasis Chondros and Alexandra Katsiani Tribute

21.00
Bar - Restaurant .Es  (2-4, Fragon str.)






26 May 2009

PARALLEL PROGRAMME - FESTIVAL PERFORMANCE / MAY 24-30


Masterclasses:
- Boris Nieslony, 12.00-13.30
- Seiji Shimoda, 14.00-15.30
Press conference room Moni Lazariston (21 Kolokotroni str.)

Michel Collet
SOUNDKG

13.00, 20’
Cafe "Gazia", Karolou Ntil & Georgiou Stavrou str.

Chengyao He
The Kiss

14.00, 30’
Papamarikou 1 - 3 (Athonos Square)

Guillermo Gómez Peña
5 Psycho-magic Actions Against Violence

20.00, 45’
Studio Vis Motrix (Agnostou Stratiotou 20)






24 May 2009

EVENTS PROGRAMME / SUNDAY May 24th

Preview in all Biennale venues
Venues

01 WAREHOUSE B1, PORT
02 WAREHOUSE C, PORT
03 WAREHOUSE 13, PORT
04 OLD ICE-CHAMBERS BUILDING, PORT
05 PUMPING STATION, PORT
06 OUTDOOR SPOTS, PORT
08 ELEFTHERIAS SQUARE
09 BEZESTENI
10 ΒΑΖΑΑR HAMAM
11 ΒEI HAMAM
12 BOOKSHOP OF NATIONAL BANK OF GREECE CULTURAL FOUNDATION (11, Tsimiski str.) 
13 MUSEUM OF BYZANTINE CULTURE
14 ARCHAELOGICAL MUSEUM OF THESSALONIKI
17 INSTITUT FRANÇAIS DE THESSALONIQUE
19 MOUNT ATHOS CENTER


12.00 
Performance

David Adamo (11, Tsimiski str.) 
My own Private Marathon
Biennale main programme exhibitions' Venues: (see above)

12.00 
Performance

Jens Haaning
Albanian Pigeons
Venue: 22 DIKASTIRION SQUARE

13:30
Exhibitions Opening
“Paint-id. Contemporary Painting in Greece”
“Evgenia Apostolou. Works 1984-2009”
Venue: 16 MACEDONIAΝ MUSEUM OF CONTEMPORARY  ART

14:00
Performance

Demosthenes Agrafiotis
Reciprocity? 
14.00, 20’-25’
Venue: 10 ΒΑΖΑΑR HAMAM

16:00
Performance

Seiji Shimoda 
Venue: 11 ΒEI HAMAM

18:00
Performance

Lilibeth Cuenca
How to Break the Great Chinese Wall / The Chinese wall
Venue: 02 WAREHOUSE C, PORT

18:30
The Celeste boat will be waiting for its listeners to visit!
01 WAREHOUSE B1, PORT

19:00
BIENNALE OPENING
Venue: 02 WAREHOUSE C, PORT

19.30
Performance

Sfina Group
Venue: 02 WAREHOUSE C, PORT

20:00
Performance

Mad for Real
Dou-pi-gai: Struglle Criticise Reform
Venue: 02 WAREHOUSE C, PORT

20:45
Performance

Lilibeth Cuenca
Venue: 02 WAREHOUSE C, PORT

21:30
BIENNALE PARTY
Venue: 02 WAREHOUSE C, PORT







Sponsors - Media Sponsors


 
 
powered by Lizzard Active Media