Home > Performance Festival > Programme

Performance Festival Programme

May 24th, Sunday


David Adamo  
My own Private Marathon
12.00  
Biennale main programme exhibitions' venues

Demosthenes Agrafiotis
Reciprocity?  
14.00, 20’-25’
Bazaar Hamam (Louloudadika)

Seiji Shimoda
 
16.00, 30’ - 40’  
Paradeisos Baths (Egnatia str. & Aristotelous sq.)

Sfina Group
19.30
Warehouse C, Port area

May 25th, Monday

Hector Mavridis

I’ll be your mirror
12.00, 3 hours
P. Mela 29

Angelika Fojtuch

4U
18.00, 40’  
Warehouse C, Port area

Cesar Martinez
Euros for everyone
20.00, 1 hour
P. Mela & Zevxidos

Paul Zografakis

Frontman From Middle Earth
22.00  
Eightball Club, Pindou 1, Ladadika


May 26th, Tuesday

Masterclasses:
- Boris Nieslony, 12.00-13.30
- Seiji Shimoda, 14.00-15.30
Press conference room Moni Lazariston (21 Kolokotroni str.)

Michel Collet
SOUNDKG
13.00, 20’
Cafe "Gazia", Karolou Ntil & Georgiou Stavrou str.

Chengyao He
The Kiss
14.00, 30’
Papamarikou 1 - 3 (Athonos Square)

Guillermo Gómez Peña
5 Psycho-magic Actions Against Violence
20.00, 45’
Studio Vis Motrix (Agnostou Stratiotou 20)

May 27th, Wednesday

Master classes:
- Leda Papaconstantinou, 12.00 - 15.00
Press conference room Moni Lazariston (21 Kolokotroni str.)

Mary Zygouri
Gaze
15.00, 20’
Thessaloniki railway station

Monika Günther - Ruedi Schill
Talking Hands
17.00, 30’
Warehouse C, Port area

Evangelia Basdekis
I Trust You
18.00, 2 hours
Bar Partizan (29 Valaoritou str.)

May 28th, Thursday

Artists’ Forum
11.00 - 13.00
Amphitheater Warehouse 1, Port area

Angeliki Avgitidou
Recitation
12.00, 2’-3’
Amphitheater Warehouse 1, Port area

Beatriz Albuquerque
Work for Free
13.30, 4 hours
Olympion Cinema (Main Entrance - Outdoor Area)

Sylvette Babin
Breath
17.00, 45’ - 1 hour
Navarinou Square

Panos Tsagaris
The Mystic Death of the Kiss
19.00, 30’
Warehouse C, Port area

May 29th, Friday

Boris Nieslony
Nature study: breathing - issue Thessaloniki
12.00, 2 hours
TIF Entrance (154 Egnatia str.)

Matei Bejenaru
ISO
17.00, 15’-20’
Warehouse C, Port area

Danai Pappa

The Dying Small
20.00, 15’
Old Ice - Chambers Building

Aris Prodromidis
Concerto
21.00, 40’
Mylos (A. Georgiou 56)

Joachim Montessuis
Cosmogon
22.30
Bar SPITIMOU.innercitygroove (26 Leontos Sofou str.)

May 30th, Saturday

Clemente Padin
Air
12.00, 1 hour
Aristotelous Square

Valentine Verhaeghe
Kunos
14.00, 20’
Bus stop Mitropoli, Bus

Eric Andersen
OPUS 589
20.30, 20’
Roman Forum’s Odeon

TRIBUTES

Thanasis Chondros and Alexandra Katsiani Tribute
27 May
21.00
Bar - Restaurant .Es  (Fragon 2-4)

Maria Karavela Tribute
28 May
20.30
Warehouse C, Port area

Grigoris Semitekolo Tribute
30 May
21.30
Roman forum’s Odeon

Screenings of Historical Performances
22-31 May
10.00-24.00
Olympion Cinema (Main Entrance)


Sponsors - Media Sponsors


 
 
powered by Lizzard Active Media